В никакъв случай не са загубени средствата за предстоящия целеви прием по подмярка 4.1 от ПРСР за ефективно потребление на вода в стопанствата. Това увери земеделският заместник-министър Таня Георгиева пред парламентарната Комисия по земеделие.
Още по темата: Напояване: Ние криво ли се молим, ЕК ли криво ни разбра?
„Действаме изключително експедитивно, защото остава малко време до самия край на прилагане на ПРСР. Освен това не предвиждаме пренасочване на тези средства. Правилата са такива, че времето не може да стигне по отношение на административната промяна и преговорите с ЕК, които са необходими за това”, допълни ресорният зам.-министър.
Индикативната дата за отваряне на приема беше 14 юни, но вместо това насоките за кандидатстване бяха публикувани за повторно обществено обсъждане до 16 юли.
„Анализирахме резултатите и коментарите, като допълнително направихме сериозни правни проучвания, за да намерим вариант, с който да удовлетворим становищата в посока да се доизяснят казусите. Предвиждаме да ги обсъдим сектора, тъй като сме намерили вариант, за да може максимално бързо да стартира този прием”, обясни Таня Георгиева.
Според членовете на НАЗ планираният целеви прием по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ „не отразява реалните инвестиционни намерения на земеделските производители от редица браншове, което води отново до риск от безвъзвратна загуба на средства по ПРСР 2014-2020 г.”
Други 20 организации в бранша пък контрираха, че „благодарение на Таня Георгиева браншът в момента може да дискутира стартирането на какъвто и да е прием”.
Нека припомним, че общият бюджет на процедурата е в размер на близо 97,8 млн. лв. Минималният размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 лв., а максималният – 880 110 лв.
Европейската комисия (ЕК) отказа предложеното изменение за разширяване на обхвата. Нейните притеснения са, че инвестициите в разширяване на напояваните площи не са благоприятни за околната среда, както и липсата на актуализирани Планове за управление на речните басейни създава допълнителни проблеми.
В резултат на това, в новите насоки за кандидатстване е посочено, че допустими са само инвестиции в съществуващи напоителни инсталации или в елементи от напоителната инфраструктура в рамките на вече напояваните площи. Инвестиции, водещи до нетно увеличение на напояваната площ, няма да бъдат допустими.
Максималният размер на съоръжения за съхраняване на вода е ограничен до 1 млн. куб. м, а проектни предложения, включващи само доставка и монтаж на такива съоръжения, няма да бъдат допустими, освен ако не са част от по-голяма напоителна система.
Източник: agri.bg